Chcete vzít svého čtyřnohého parťáka s sebou na dovolenou do zahraničí? Pak stejně jako Vy i on potřebuje své doklady v podobě cestovního pasu. Jedná se prakticky o ,,speciální“ očkovací průkaz s jedinečným označením, který nelze duplikovat. S vydáním pasu nám na našem pracovišti samozřejmě rádi pomůžeme.
Pes musí být označený
Aktuálně jediným způsobem označení psa nebo kočky je aplikace čipu. Jedná se o mikročip se svým specifickým kódem, který zvířeti vpraví pod kůži veterinární lékař. Je důležité dát pozor na to, aby čip odpovídal normám ISO 11784 a 11785, tím pádem ho lze načíst čtecím zařízením používaným v Evropské unii.
Uznává se i označení tetováním. Toto tetování však musí být čitelné a provedeno před 3. červencem 2011. Zároveň ale musíte počítat s faktem, že úředník může tetování shledat jako nečitelné a tím vám vyvolat zbytečné komplikace na dovolené.
Očkování proti vzteklině
Aby mohl být pas pro psa vystaven a pes tak mohl vycestovat, je potřeba, aby očkování bylo platné. To se stane v případě, že bylo zvíře očkováno od 3. měsíce stáří a uběhlo 21 dní od očkování – dříve zvíře nesmí vycestovat. Pokud cestujete se štěnětem či koťátkem, které ještě nedosáhlo požadovaného stáří a není tedy očkované, může vám daný stát udělit výjimku. V takovém případě jsou však podmínky v rámci států značně odlišné.
Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko mimo jiné žádají, aby byl pes odčerven. I to ale musí být správně načasované. K odčervení musí dojít 120 až 24 hodin před vstupem na území daného státu a vše musí mít řádně zaznamenané v pasu. Zde je třeba dát pozor, protože místní legislativa se může každý rok měnit.
Pokud se se psem chystáte vyrazit mimo Evropskou unii, musíte splnit podmínky, které stanovila veterinární správa v dané zemi. Všechny potřebné kontakty naleznete na stránkách Státní veterinární správy, případně se můžete obrátit na zastupitelský úřad dané země.